Müstakil Ev Villa Projeleri

Kategoriler
Blog

SerVilla Çelik Villa – Hafif Çelik Villalar

 • Kullanım alanları geleneksel sistemli konutlara göre %7-10 daha fazladır.
 • Hızlı ve güvenilir bir yapı sistemine sahip olmalarından dolayı imarlı arsası olanlar, yükleniciler ve kooperatifler için yapı sigortasına ve mortgage konut kredi sistemine en uygun evlerdir.
 • Çevrecidir.
 • Prefabrik değil, uzun ömürlü, konfor standardı yüksek, kalıcı konutlardır.
 • Ulusal ve uluslararası tüm yapı şartnamelerine uygundur.
 • Depreme en dayanıklı yapı sistemi ile üretilirler.
 • Betonarme yapı sistemine göre 14 kat daha hafiftir.
 • Uygun olmayan zeminlerde ek iyileştirme maliyetine gerek kalmadan inşa edilebilirler.
 • Teknolojik bir yapım yöntemine sahip olduklarından insan insiyatifi minumumdur.
 • Her iklim koşulunda inşa edilebilirler.
 • Her iklim bölgesine uygun yalıtım yapılabildiğinden kullanım giderleri çok düşüktür.
 • Yapım süreci diğer yapı sistemlerine göre 3 kat daha hızlıdır.
 • İstinelen mimari bitiş elemanları ve mimari detayların uygulanmasına imkan sağlar.
 • Kiriş ve kolon çıkıntıları yoktur. Düzgün yüzeylerle tefriş kolaylığı ve estetik mekanlar elde edilir. Her türlü bitirme malzemesi uygulanabilir.
 • Uygun olmayan coğrafik ve topoğrafik şartlarda dahi kolay inşa edilirler.
Kategoriler
Blog

Dere Yatağına Eve 50 Bin Lira Ceza

TBMM Başkanlığı’na sunulan Orman Kanunu’nda değişiklik yapan tasarıya göre, dere yataklarının üzerine yapı yapan veya izinsiz kapatan, yeraltı sularına izinsiz besleyen gerçek kişilere 15 bin lira, tüzel kişilere 50 bin lira idari paza cezası uygulanacak.

Bu fiillerin tekrarı halinde ceza 5 kat arttırılacak. Orman Kanunu ile kıyılara ibadethane, düzenlemeyle özel orman alanlarına da inşaat yapılmasının önü açılıyor. Tasarıda yer alan diğer önemli kararlar ise şöyle:

Özel orman alanlarında, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, onaylanan imar planlarına uygun hazırlanan avan veya kentsel tasarım projesine göre inşaat yapılabilecek. Bu alanlarda yapılacak binaların taban alanı toplamı, özel orman alanının yüzde 6’sını, bina yüksekliği ise en düşük zemin kotundan itibaren 9.5 metreyi geçemeyecek.

Ormanlarda fidanlık kurulmasına, define aranmasına, işletilmesinde ağaç kullanılan ocakların açılmasına, balık üretim tesisi kurulmasına 29 yıla kadar izin verilebilecek.

Orman sınırları içerisinde kaldığı gerekçesiyle tapuları iptal edilen yerler, öncelikle eski sahiplerine, özel ağaçlandırma veya özel imar ihya çalışmaları için bedelsiz verilebilecek.

Orman Genel Müdürlüğü’nden izin almadan ticari olarak orman bitki türleri tohumluğu üretimi yapanların faaliyetine son verilecek; 33 bin lira idari para cezası kesilecek; ürüne el konulacak; mülkiyeti Orman Genel Müdürlüğü’ne geçecek. İzinli olup da Genel Müdürlük tarafından belirlenmiş esaslara aykırı hareket edenlere 17 bin lira idari para cezası kesilecek.

İhtiyaç duyulması halinde, kıyılarda ibadethane yapılmasına izin verilecek. Kiraya verilen ya da tahsis edilen vakıf taşınmaz malları; yangın, hırsızlık ve doğal afetlere karşı sigortalanacak. Dağıtılan vakıfların hayatta bulunan kurucularının başvurusu üzerine, bin lira ile yeni vakıf kurulabilecek

Hürriyet

Kategoriler
Blog

Ev Villa Yaptırırken Mortgage Kredisi Kullanmak

Arazi için bir, daimi finansmanı için yapım aşaması için, diğeri: yeni bir ev bir ev inşa etmek, çünkü mevcut ev bir konvansiyonel ipotek yaptırmayı farklı oluşturmak için para bulma, aslında üç kredi ihtiyacı inşa sonra ev.

Birçok kredi iki veya hatta tek bir kredi içine bu üç kredi birleştirmek Ama süreç gibi gözükse de gezinmek için yaklaşık olarak zor değil. Burada başlamak için süreci hakkında bazı temel bilgiler şunlardır:

Arazi Satın Alma: genellikle temerrüt durumunda satmak zor olabilir çünkü çoğu kredi ham arazi üzerinde borç konusunda dikkatliler. Yüzde 20 veya daha fazla – – yüksek faiz oranı ile borç verecek olanlar büyük bir aşağı ödeme isteyebilirsiniz. Eğer bu, nakit ödemek iyi olabilir.

Ev Bina: inşa etmek için, tüm kredi yoluyla mevcut olmayan bir yapı kredisi, gerekir. Onlar inşaatı için kredi değerlendireceğiz önce yapmak olanlar planları ve teknik özellikleri, uygun izin ve lisanslı bir gümrüklü yüklenici gerektirecektir. Kredi Bu tür yapmak için yüklenici inşaat tamamlandıktan her aşaması olarak paranın toplam miktarı üzerine çekiyor sağlar. Borç veren çalışmalar yapılmış olmasını sağlamak için özelliği incelemek isteyebilirsiniz.

Kalıcı finansman: ev tamamlandığında, inşaat finansmanı biter – bu da kredi kapalı ödenmelidir demektir. Genellikle, bu kalıcı bir kredi, herhangi bir taşınmaz yeniden finanse edilir aynı şekilde sahip olur.

Bu üç kredilerin her biri ayrı ayrı gerçekleştirilir zaman, üç kapanması ve görevlisi kapanış masrafları, mahkeme masrafları, vergi ve tüm vardır. Birlikte kredilerin tamamını veya en az iki bağlar Kombinasyon finansman, bu maliyetler ve kırtasiyecilik en aza indirir.

Bir benzersiz yaklaşım bütün bir paket halinde bir rollover ev arsa, inşaat satın almak için para veren kredi, ve kalıcı finansman vardır. Bunu sadece bir kez hak ve kapanış maliyetlerinin sadece bir set ödemeniz gerekiyor. Yoksa zaten arazi satın veya bunun için para ödemek niyetinde ettiyseniz, arada sadece inşaat ve kalıcı krediler bağlamak mümkün olabilir. Bazı durumlarda, bir inşaat-to-kalıcı kredi için peşinat olarak arazi özkaynak kullanmak mümkün olabilir.

Her borç kalıcı kredileri inşaat kendi yaklaşımı farklıdır. Iyi fiyatları ve en uygun kredi planı almak için, çevresinde alışveriş ve karşılaştırın. Web değişik seçeneklerden bazıları soruşturma başlatmak ve size bekleyebilirsiniz açısından ne tür bir fikir almak için iyi bir yerdir.

Kategoriler
Blog

Ev Villa Yapmak İçin Arazi Seçimi

Sizin hayalinizdeki evi satın almak istediğiniz çok uyacak mı? Bazen iki yuvarlak bir deliğe bir kare peg uygun çalışıyor gibi olabilir karıştırma. Nasıl iyi bir maç sağlarım?

Kesinlikle herhangi bir ev planları tamamlamadan önce – – Bir şey satın almadan önce sizin potansiyel özelliği tüm yönlerini tanıyın. Fiziksel, çevresel ve estetik faktörler, yanı sıra yerel kodları hatırla, kendi sitesine göre bir ev tasarımı üzerinde derin bir etkisi olabilir.

Site Çalışması

Yerde zaman harcayın. Bir pusula, kamera, not defteri, milimetrik kağıt, ve mezura ile, ne inşa şekil yardım hassas verilerin yanı sıra kişisel gösterim kaydeder.

Fiziksel özelliklerini inceleyin. Sitenin genel boyutları ve topografik özellikleri unutmayın. Örneğin, yakın bir göl, bir nehir veya okyanus? Böyle bir su birikintisi gibi yapı için uygun herhangi bir kısmı, var mı? Sınıf, eğim veya hem de pusula yönünü kontrol edin. Toprak yapısı Eğitim: İster kum oluşur mu? Clay? Rocks? Tüm bu faktörler kazı, taşıma kapasitesi ve vakıf türü etkileyecektir. Özelliği herhangi bir çöp açıksa da öğrenmek.

Çevresel faktörler dikkate alınız. Tipik sıcaklık, aşırı sıcaklık, bulutluluk, nem ve esintiler açısından iklim düşünün. Yapısı havalandırma ve güneş yararları optimize etmek güneye bakan yamacında odaklı olabilir mi? Bir taşkın ovasında özellik mi? Bina kodları katta ortalama yüksek su seviyesinden kadar 12 ila 10 metre olmasını gerektirebilir.

Yasal gereklilikleri araştırın. Sizin mimar yardımı ile, mülkiyet hatları bina yüksekliği, boyut, malzeme ve uzaklıkla ilgili imar yasaları kontrol. Eğer tarihi bir alanda inşa ediyorsanız, evin dış ilişkin düzenlemeler oldukça geniş olabilir.

Sizin estetik arzularını analiz edin. Ve sen bilmiyorsun, bu – size windows üzerinden görmek istiyorum görünümleri seçin. Sonra evin görmenizi komşuları, misafirler ve görmek geçenler istediğini düşünmek.

Sizin mimar ile – yerel düzenlemelere dahil – sitenin ihtiyaçlarınız için yeterince büyük ve size çok özelliklerinin tümünü incelemek, bunu istesin gelecekteki genişleme ağırlayacak emin olduktan sonra Sitesi ve House Blend. Bu düşünceden yola tutulması, oluşturmak istediğiniz evin site ile doğal uyum için tasarlanmış nasıl analiz için aşağıdaki ipuçlarını kullanın.

Varolan konturları ile çalışın. Daha doğrusu mücadele etmeye çalışıyor dışında herhangi bir doğal eğim veya tıkanma yararlanın. Bu şekilde dışarı blast göre, örneğin, temel içine büyük bir kaya dahil etmek için daha az pahalı ve daha kolay olabilir. Bir kayalık yamaç yaratıcı tasarımı ile aşılabilir ve hatta hit maksimize veya minimize etmek için düz bir arazi daha iyi olabilir.

Mevcut bitki örtüsü birleştirin. Ağaçlar ve dikimleri evinizin yerleştirmek nasıl ve yerleşik bir kez nasıl görüneceği üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Ormanda bir ev inşa meydan okuma, örneğin, tamamen ağaçlar, karakter ve güzelliği ile peyzaj endows çok eleman silmeden karşılanabilir. Meralar, ancak, eviniz için bir tasarım seçerken çok özgürlük verir boş bir barut gibi.

Bölgeye uygun stil ve malzeme seçin. Çeşitli mimari stilleri farklı çalışır. Örneğin Great Plains gibi maruz rüzgarlı bölgelerde, evlerin bodrum ayarlanmış zemin, düşük olma eğilimindedir, ve ekili ağaç sonları ile korunmaktadır. Örneğin, Southwest kiremit çatılar – Ayrıca yerli yapı malzemeleri kullanmayı deneyin. Tabii ki, teknolojinin ülkenin herhangi bir yerinde, malzemelerin herhangi bir sayı ile, bu mümkün olan her evi tarzında inşa etmek için yaptı. Ancak ekonomik yanı sıra fonksiyonel ve estetik nedenlerle, bu ortamda bir işaret almak akıllıca değil.

Kategoriler
Blog

Köy Sınırları İçerisine Müstakil Villa Yapmak!

Köy Yerleşik Alanlarında Uygulanacak Yapılaşma Esasları

Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile müştemilat binaları yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra, muhtarlıkça izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.

İfraz edilmedikçe bir parsel üzerine köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarımsal ve hayvancılık amaçlı yapılar ve bunların lüzumlu müştemilat binaları dışında birden fazla yapı yapılamaz.

Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında bir parselde köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak tarımsal ve hayvancılık amaçlı yapıların ve konut yapılarının müştemilat dahil taban alanı kat sayısı %40 ı geçemez. Köy ve mezarların yerleşik alanlarında 2 kat (6.50)m den fazla katlı bina yapılamaz. Meyilden dolayı birden fazla kat kazanılamaz.

Yapının kadastral (tapu üzerinde görünen) yoldan en az 5 m yan komşudan ise en az 3 m çekmek suretiyle yapı yapması mümkündür.

• Karayolu kenarına yapılacak tesis ve ticari yapılar karayoluna 25 m’den fazla yaklaşamaz.

• Parsel büyüklükleri hakkındaki hükümlere uymayan parsellerde, uygun hele getirilmedikçe yeni yapı ve ilave yapı yapılmasına izin verilmez.

• Bina cephe ve istikametlerinin, köy ve mezraların mevcut teşekkülü esas alınarak tayin ve tespitine Köy İhtiyar Heyeti yetkilidir.

• Parsel dışına taşan çıkma yapılamaz. Çıkmalar, bitişik veya blok nizamında komşu sınırına (2.00) m den fazla yaklaşamaz. Saçaklar, (0.20)m. yi geçmeyecek çıkıntılar, bina içine dahil edilmemek şartı ile çıkma sayılmaz.

• Köy yerleşik alanları içerisinde parseli bulunan ve köy nüfusuna kayıtlı olmayan veya köy nüfusuna kayıtlı olup da köyde sürekli ikamet etmeyenlerce inşa edilecek yapıların yapılaşma esasları köy yerleşik alan sınırları dışındaki yapılaşma esasları ile aynıdır.

• Köy Yerleşik Alanları Dışında Uygulanacak Yapılaşma Esasları Köy nüfusuna kayıtlı olmayan, köyde sürekli oturmayanlar ve köy nüfusuna kayıtlı olmakla birlikte köyde sürekli oturmayanlar tarafından yapılacak tüm yapılar, yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabidir.

• Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni İdaremiz tarafından düzenlenir.

• İnşaat alanı katsayısı %5 den fazla olmamak, yapı inşaat alanları toplamı hiçbir koşulda (250) m’yi geçmemek, saçak seviyelerinin tabii zeminden yüksekliği (6.50) m.yi ve 2 katı aşmamak, yola ve parsel sınırlarına (5.00) m.den fazla yaklaşmamak şartı ile bir ailenin oturmasına mahsus bağ ve sayfi ye evleri, kır kahvesi, lokanta ve bu tesislerin müştemilat binaları yapılabilir.

• Karayolu kenarına yapılacak tesis ve ticari yapılar karayoluna 25 m’den fazla yaklaşamaz Bu alanlarda tarımsal üretimi korumak amacı ile üretimden pazarlamaya kadar tüm faaliyetleri içeren entegre tesis niteliğinde olmamak kaydıyla, konutla birlikte veya ayrı yapılan mandıra, kümes, ahır, ağıl, su ve yem depoları, hububat depoları, gübre ve silaj çukurları, arıhaneler, balık üretim tesisleri ve un değirmenleri gibi konut dışı yapılar, mahreç aldığı yola (10.00) m.den, parsel hudutlarına (5.00) m.den fazla yaklaşmamak, parselde bulunan bütün yapılara ait inşaat alanı katsayısı %40 ı ve yapı yüksekliği (6.50) m.yi ve 2 katı aşmamak şartı ile yapılabilir.

• Ayrıca bu tesisler hakkında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve diğer ilgili kurum ve kuruluşların taşra teşkilatlarının (Tarım Müdürlüğü) uygun görüşünün alınması ve başka bir amaçla kullanılmayacağı hususunda tesis sahiplerince ilgili idareye noterlikçe tasdikli yazılı taahhütte bulunulması gerekmektedir.

Köylerde İnşaat Yapacak Kişilerden İstenen Belgeler

• Dilekçe
• Nüfus cüzdanı fotokopisi
• Onaylı Kadastral Harita Fotokopisi
• Yeni tarihli tapu kayıt örneği
• Mimari Proje (Legant doldurulacak)
• Statik Proje (Merdiven ve balkon donatı detaylı olacak )
• Elektrik Proje
• Tesisat Proje
• Muhtardan Yapı izin belgesi ve Köy karar defteri fotokopisi (Köy yerleşik alanı içerisinde kalan parsel sahiplerinden)
• Jeoloji, Jeofi zik ve İnşaat Mühendislerince imzalı zemin etüd raporu (Köy yerleşik alanı dışında kalan parsel sahiplerinden)
• Odadan her proje için sicil durum belgesi
• Arazi hisseli ise hissedarlardan noter onaylı muvaffakatname
• Fenni Mesuliyet belgesi
• İkametgâh Belgesi (Sorgulaması İdaremiz tarafından yapılmakta)

Kaynak: Ordu İl Özel İdaresi Dergisi

Kategoriler
Blog

Köye Ev Yapmak İçin İzin Nereden Alınır?

Bir arsaya ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olmasına bağlı olarak farklılık gösteriyor. Peki, köy arsasına ev yapmak için nereden izin alınır? İşte köyde inşaat izni şartları…

Bir arsaya yapı inşa etme şartları 02 Kasım 1985 tarihinde 18916 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinde açıklanıyor. Yönetmelikte yer alan esaslara göre, bir arsaya ev yapma koşulları arsanın “Köy Yerleşik Alanı” içerisinde veya dışarısında olmasına bağlı olarak farklılık gösteriyor.

Yönetmelikte yer alan Belediye Mücavir Alan Sınırları Dışında Planı Bulunmayan Köy ve Mezraların Yerleşik Alanlarında Uygulanacak Esaslara göre; Köy ve mezraların cami, köy konağı gibi köy ortak yapıları ile köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlar tarafından, yapımı tarihinde yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerine uygun olarak inşa edilmiş yapıların toplu olarak bulunduğu yerlerde mevcut binaların en dışta olanlarının dış kenarlarından geçirilen çizginin içinde kalan alan köy yerleşik (meskun) alanını tanımlarken; bu çizgi ile 100 m. dışından geçirilecek olan, valiliklerce tespit edilerek il idare kurulunca karara bağlanan sınırın içinde kalan alan köy yerleşik alanı civarını tanımlıyor. Peki, köy yerleşik alanı içinde bir arsaya ev nasıl yapılır? Köy arsasına ev yapmak için nereden izin alınır?

Köy inşaat ruhsatı..
Ev yapılacak arsanın köy sınırları içerisinde olması durumunda sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut , tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile köy odası, köy camii vb. köy ortak yapıları inşaat ve yapı kullanma iznine tabi tutulmuyor. Ancak , yapının fen ve sağlık kurallarına uygun olması ve köy ihtiyar heyetinden izin alınması gerekiyor.

Yukarıdaki sayılan yapılar dışındaki ruhsata tabi yapılara inşaat ve yapı kullanma izni , valiliklerce veriliyor. Köy yerleşik alan sınırları içinde yapılaşma şartları şu şekilde sıralanıyor:

– Köy ve mezarlıkların yerleşik alanları içinde yapılacak ifraz işlemlerinde , parsel genişlikleri 10.00 m’den , parsel derinlikleri de 20.00 m ‘den az olamaz.

– İfraz suretiyle meydana gelecek yol , otopark , yeşil alan gibi yerle düzenleme ortaklık payı köy tüzel kişiliği adına bedelsiz terk edilir. Bu oran parselin % 35 ‘inden fazla olamaz.

– Bina cephe ve istikametlerinin , köy mevcut teşekkülü esas alınarak taahhütname alınarak tayin ve tespitine köy ihtiyar heyeti yetkilidir.

– İfraz edilmedikçe bir parsel üzerine lüzumlu müştemilat binaları dışında birden fazla yapı yapılamaz.

– Köy ve mezarların yerleşik alanlarında taban alanı kat sayısı (müştemilat da dahil) %50’yi geçemez.

Yapı Ruhsat İşleri
Madde 57- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) Köy ve mezraların yerleşik alanlarında ve civarında sadece köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlarca yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile müştemilat binaları yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabi değildir. Ancak, yapı projelerinin fen ve sağlık kurallarına uygun olduğuna dair valilik görüşü alınmasından sonra, muhtarlıkça izin verilmesi ve bu izne uygun olarak yapının yapılması şarttır.

İnşa edilen yapının fen ve sağlık kurallarına uygunluğu İmar Kanununun 30 uncu maddesine göre valiliklerce belirlenir.

Valilikler, talep halinde köy yerleşik alanlarında yapılacak yapılar için, yörenin geleneksel, kültürel ve mimari özelliklerine uygun olarak üretilmiş projeleri temin edebilirler.

Madde 58- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) 57 nci maddede sayılanlar dışında kalan yapılar ile köy nüfusuna kayıtlı olmayan, köyde sürekli oturmayanlar ve köy nüfusuna kayıtlı olmakla birlikte köyde sürekli oturmayanlar tarafından yapılacak tüm yapılar, yapı ruhsatı ve yapı kullanma iznine tabidir. Yapı ruhsatı ve yapı kullanma izni valiliklerce düzenlenir. Bu kapsamda kalan yapılarda ruhsat, proje, fenni mesuliyet ve sürveyanlık hizmetleri hakkında 3030 sayılı Kanun Kapsamında Kalan Belediyeler Tip İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliğin ilgili hükümlerine uyulur.

Madde 59- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) İmar mevzuatına aykırı yapılar hakkında 3/5/1985 tarihli ve 3194 sayılı İmar Kanunu hükümleri uygulanır.

Bina Projeleri
Madde 60- (Değişik:RG-2/9/1999-23804) Yeni ve ilave inşaatlarla esaslı tamirler için ilgili valiliklere yapılacak müracaatlarda, dilekçelere eklenmesi gereken projeler ve yapılacak işlemler hakkında bu Yönetmeliğin 36, 38 ve 40 ıncı maddeleri hükümleri uygulanır.

Kaynak: E-VillaProje.com

Kategoriler
Blog

Hazır Ev Villa Fiyatlarında Son Durum 2014

Ahşap, çelik, betonarme ve prefabrik olarak tasarlanabilen evler, ortalama 3 ayda teslim ediliyor. Fiyatları ise 70 bin liradan başlıyor

En Güzel ÇELİK Ev Villa Modelleri
ÇELİK Ev Villa Firması: SerVilla

Son 15 yıldır sürekli gelişen hazır ev şirketleri, arsası olana hesaplı ve pratik konutlar üretiyor. Ahşap, çelik, betonarme ve prefabrik olarak tasarlanabilen evler, ortalama 3 ayda teslim ediliyor. Fiyatları ise 70 bin liradan başlıyor.

*Kredi faizlerinin yüksekliği, konutların pahalı olması arsası olup da ev yaptırmak isteyenleri yeni alternatiflere yönlendiriyor.

*Fiyatları 120 bin liradan başlayıp 3 milyon liraya kadar çıkan konutlar alıcı bulurken acaba arsası olup da ev yaptırmak isteyenlerin cebinden ne kadar çıkabilir. Son dönemde rağbet gören hazır evlerin maliyeti konusuna değinmeden rağbet edilen konut tiplerinden söz edelim.

*Araştırmalar ahşabın önümüzdeki dönemde öne çıkacağını gösteriyor. Amerika’daki konutların yüzde 90′ı Almanya’daki tüm yapıların sadece yüzde 23′ü, Fransa’daki yapıların sadece yüzde 17′si betonarme inşa ediliyor.

En Güzel ÇELİK Ev Villa Modelleri
ÇELİK Ev Villa Firması: SerVilla

*Türkiye’deki hazır ev firmaları, ahşap evleri büyüklüğüne göre 3 ile 90 gün içinde teslim ediyor. Amerikan tarzı ahşap evlere 70 ile 200 bin lira ödeyerek kavuşmak mümkün..

*Amerika ve Avrupa’da birçok aile ahşaba alternatif olarak hafif çelik sistemle inşa edilen konutlarda oturuyor. Bu tip hazır konutlar 45 gün gibi kısa sürede kurulabiliyor. Güvenli ve ekonomik olmaları, ileri teknolojiyle üretilmeleri, hafif çelik yapıların tercih nedenlerinin başında geliyor.

*Çelik yapıların fiyatları da oldukça ekonomik. 100 metrekarelik bir evin anahtar teslim fiyatı, arsa maliyeti hariç 90 bin liradan başlıyor.

*50-60 metrekareden başlayan standart prefabrik villalar ise arsa hariç 25-30 bin liradan başlıyor.

*Prefabrik villarda kullanılacak çeliğin markası ile diğer teknik hazırlıklar da sürecin önemli bir parçası.

En Güzel ÇELİK Ev Villa Modelleri
ÇELİK Ev Villa Firması: SerVilla

Kategoriler
Blog

Kütük Ev Villa Alırken Dikkat Edin Lütfen!

Kütük ev satın almak ve yaşamını bu evde sürdürmek isteyenlerin sayısı günden güne artıyor.

Türkiye’de henüz pek yaygın olmasalar da, kütük evler duyup görenlerin hayallerini süslüyor. Kütük ev satın almak ve yaşamını bu evde sürdürmek isteyenlerin sayısı günden güne artıyor.

Kütük ev, en basit tabirle ahşap evdir. Kütük evlerin yapımında kereste halinde bulunan, doğranmamış ağaç kütükleri kullanılır. Bu şekilde modern, konforlu villalardan kulübelere kadar çeşitli yapılar yapılabilir.
Kütük evlerin yapımında kullanılan kütükler ön işlemlerden geçirilmiş (torna,tesviye), eşit boyutlarda hazırlanmış düzgün kütükler olabileceği gibi elle kabukları soyularak hazırlanmış doğal görünümlü kütükler de olabilir.Tercihlere göre değişebilir.

Kütük evler yüzlerce yıldır İskandinavya, Rusya ve Doğu Avrupa ülkelerinde kullanılmaktadır. 1700′lü yılların başlarında Kuzey Amerika’ya yerleşen İskandinavyalı göçmenler, diğer göçmenler ve yerli Amerikalılar tarafından da kısa sürede benimsenen bu teknolojiyi Amerika’ya da getirmişlerdir.

Kütükler uçları birbirine geçecek şekilde hazırlanarak , lambalı ve zıvanalı olarak monte edilebilir. Bir başka yöntem de kütüklerin çelik vidalar ve sabitleyici bir çelik taşıyıcı pinlerle birbirine sıkıca monte edilebilmektedir. olanak verdiğinden işlenmiş ve önceden hazırlanmış kütükleri tercih eder.

Bunun bir nedeni de işlenmemiş kütüklerin nem oranıdır. Önceden fırınlanıp hazırlanmamış yaş kütükler kurudukça yapıda deformasyonlara ve çatlaklara neden olur. Kütükleri doğal yoldan da kurutmak mümkün. Ancak bu hem aylar sürer, hem de kurutmaya uygun şartlardaki ve nem oranındaki depolama alanı bulmanın zorluğu açısından pek zorlukları vardır.Uygun koşullarda fırınlanmış kütüklerin sağlamlığı artar ve çatlamaz.

Kütük ev alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?

1 – Öncelikle görüştüğümüz şirketin profili hakkında bilgi sahibi olmamız gerekiyor. Firmanın ya da temsil ettiği firmanın bu işi uzun yıllardır yapıyor olması önemli. Çünkü bu, firmanın müşterilerine verdiği ve vereceği teknik hizmetin kalitesinin göstergesi olacaktır.

2 – İkinci adım olarak satış kontratının şartları hakkında bilgi almalısınız. İlk olarak müşteriye verilen sözlü garanti ve vaatlerin kontratta yazılı olup olmadığını araştırmalısınız. Ayrıca ödeyeceğiniz para karşılığında firmanın size hangi malzemeleri ve hizmetleri vereceğini iyice anlamanız gerekli.

3 – Temel malzeme paketinde, bu malzemelerle sağlanan hizmetleri ve fiyatlarını gösteren detaylı bir listenin mevcut olması gerekli.

4 – Firma tarafından sağlanan malzemelerin kalitesi hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

5 – Tabii ki bir kütük evde en önemli malzeme kütüklerdir. Kullanılan ağaç cinsleri, kesimlerinin nasıl gerçekleştirildiği (hazır kesim olup olmadığı, üzerinde tesisat ve çiviler için delikler bulunup bulunmadığı gibi), seçilen ağaç cinsinin özellikleri (çürümeye dayanıklılık, izolasyon, v.b.), en önemlisi de seçilen cinsle diğer cinsler arasında fiyat farkı olup olmadığı hakkında firma tarafından bilgilendirilmelisiniz.

6 – Kütüğün seçiinden sonra bilgi sahibi olmanız gerektiğine inandığımız bir diğer konu, kütüklerin teslimat öncesinde ve sonrasındaki durumu. Kütüklerin kurutulup kurutulmadığı da önemli bir konu. Çünkü bilindiği gibi nem oranı ahşap malzemeler için çok önemli.

7 – Temin edilen temel malzeme paketi ve ekstra malzemeler paketi için birim fiyatlandırılması sunulması “elzem” bir konu. Bu paketlerin neleri kapsadığı ve birim fiyatlarının neler olduğu yapının maliyetini etkileyen önemli faktörlerden.

8 – Malzemelerin nakliyesinin nasıl gerçekleştirildiği, bunun müşteriye ne zaman bildirileceği, malzemenin ne kadar sürede boşaltılacağı ve en önemlisi de nakliyat bedelinin ne olacağı hakkında net bilgiler edinmelisiniz.

9 – Yapılan bina, imal edildiği ülkenin inşaat kodlarına uygun olmalı. Üretici firmanın milli bina kodlarından birini alması gerekiyor.

10 – Üretici firmanın özelliklerinden söz etmeye başlamışken firmanın sunduğu garanti programına da değinmekte fayda var. Tam olarak ne garanti verildiği ve neyin garanti altına alındığı hakkında size doğru ve güvenilir bilgilerin verilmesi gerekiyor.

11 – Üretici firma müşteriyi bilgilendirmek amacıyla inşaat el kitabı ve video gösterimi sunabilecek durumda olmalı. Tabii ki bunların mişteriye yardımcı nitelikte olması ve hiçbir ücrete tabi tutulmadan sunulması gerekiyor.

12 – Firma müşteriye inşaat sırasında teknik yardım sağlıyor mu? Sağlıyorsa bu sözleşmede belirtilmiş mi, teknik yardım sağlayacak kişilerin deneyimleri nedir, bu kişiler inşaat sırasında hangi işlerle uğraşacaklar gibi soruların cevaplarını firmadan alabilmelisiniz.

13 – Firmanın finansman konusunda yardımcı olabilmesi de tabii ki sizin için bir avantajdır. Firmanın bir finans yardım programı olabilir ya da finansman kaynağı bulmanıza yardım edebilir.

14 – Tüm bunlardan sonra sahip olmak istediğiniz evin inşaat ve teknik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmalısınız. Bir kütük evde sızdırmalık açısından kütük birleşim sistemi önemli bir rol üstlenir. Firma, bunu işlevsel olarak nasıl tasarladığını, diğer firmalarla karşılaştırma ölçütlerini, hava ve su sızıntısı için nasıl önlemler aldığını size açıklamaları.

15 – Son olarak da firmanın size sunduğu tasarım hizmetinin özgün olup olmamasında üstünde durmanız gereken konulardan. Böylece tümüyle size ait olduğunu hissedeceğiniz bir eve sahip olacaksınız.

Kategoriler
Blog

Kerpiç Evler, Yapımı ve Müstakil Ev Projeleri

Kerpiç hazırlaması

Kerpiç, duvar örmek için kullanılmak üzere tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçık. Kerpiç, daha çok köy evlerinin yapımında kullanılır. Hem iktisadi bakımdan ucuz, hem de kışın sıcak tuttuğu için tercih edilir. Bir çeşit pişirilmemiş tuğla gibidir.

Kerpiç yapılacak toprak, su ile karıştırılarak içine saman serpilir ve karışım ayakla çiğnenip ezilmek suretiyle çamur haline getirilir. Bu işe çamurun özlendirilmesi denir. Özlendirilmiş çamur, kerpiç biçimine sokulmuş, tahta bölmelerden yapılı kalıplara dökülür. Çamur, kalıplara döküldükten sonra iyice sıkıştırılır. Bu sıkıştırma yapılmazsa kerpiç zayıf olur. Sıkıştırılan çamurun üstü düzgünce bir tahta ile düzeltilir ve fazla çamur da atılmış olur. Sonra kalıp çekilerek, çamur düz bir yerde kalır. İmkan varsa önce gölgede kurutulduktan sonra güneşte bırakılır. Kerpiçin her tarafının kuruması için güneşe bakan yüzleri zamanla değiştirilerek çabuk kuruması sağlanır.

Kerpiç çok eski çağlardan beri yapı malzemesi olarak kullanıla gelmiştir. Kaldeliler ve Sümerler yapılarında kerpiç kullanmışlardır. Bunlar kerpiçleri birbirine ziftle yapıştırırlardı. Bu bakımdan yaptıkları evler sağlam olurdu. Bu evlerin üzerini de çamur, kireç veya zift tabakasıyla örterlerdi.

Anadolu’da yapılan çeşitli kazılar, Hititlerin bile evlerini kerpiçten yaptıklarını göstermiştir. Günümüzde de Anadolu köylüsü evini ekonomik bakımdan ve sıcağı muhafaza bakımından kerpiçten yapmaktadırlar. Kerpiç aynı zamanda rutubetlenmeyi önlediğinden bununla yapılan evler daha sıhhi olur, oturanlarda romatizma pek görülmez ve tedavi için uygundu

Kerpiçin Özellikleri

-Kerpiç, ortamın nemini dengeler Çoksa alır, azsa verir, nemi insan için en uygun düzeye getirir. Rahat soluk alınır böyle bir odada, rahat uyunur

-Nem belli yüzdeyi aşmadığı için, börtü böcek yaşamaz bu ortamda.

-Kerpiç, havanın kirliliğini alır. Örneğin, sigara içiliyorsa nikotini çeker. Havayı temizler.

-Kerpicin elde edilmesi için en az enerji tüketilir.

-Kerpicin radyoaktivitesi yoktur.

-Kerpiç doğayı kirletmez, onun kan dolaşımı içindedir.

-Kerpiç, yapı yerinde üretildiği için taşınım gideri yoktur.

-Kerpiç ahşabı korur.

Önceleri kerpiç evlerde oturup da sonradan yenilik, kolaylık adına tuğla evlere geçmiş olanlar durumlarından yakınıyorlardı: “Her yanımız ağrıyor, sızlıyor, bu evlere geçeli!”

Kerpiç aynı zamanda rutubetlenmeyi önlediğinden bununla yapılan evler daha sıhhi olur, oturanlarda romatizma pek görülmez.

Kerpiç ve Kerpiç Ev Yapım Aşamaları

servilla-anahtar-teslim-villa-kerpic-ev-yapim-asamalari-1

servilla-anahtar-teslim-villa-kerpic-ev-yapim-asamalari-2

servilla-anahtar-teslim-villa-kerpic-ev-yapim-asamalari-3

servilla-anahtar-teslim-villa-kerpic-ev-yapim-asamalari-4

servilla-anahtar-teslim-villa-kerpic-ev-yapim-asamalari-5

servilla-anahtar-teslim-villa-kerpic-ev-yapim-asamalari-6

Kategoriler
Blog

Ahşap Karkas Yapı ile Villa Projeleri

Ahşap karkas yapı Sistemi; bilgisayar sistemleri ile mühendislik hesapları yapılmış ve fabrikada sıkı kalite kontrol şartlarında üretilmiş duvar panelleri, döşeme kirişleri ve çatı makaslarının bina taşıyıcı iskeleti oluşturmak üzere bir araya getirilmesidir. Bu sistemle yıllardır dünyada on binlerce ev yapılmaktadır.

Ahşap karkas yapı dünyada kullanılan en gelişmiş, teknolojik, çevreci ve sağlıklı hafif yapı sistemidir.
Ahşap Karkas Yapı Sistemi tüm dünyada kendini ispatlamış bir hafif yapı teknolojisidir. Kuzey Amerika da yılda yaklaşık bir milyonu aşkın ahşap karkaslı konut yapılmaktadır.

Ahşap kaynağı yenilenebilir yegâne inşaat malzemesidir.

Ahşap karkas yapımının kolay olmasının yanı sıra çevre dostudur. Ahşap ürünlerinin imalatı az enerji gerektirir ve diğer malzemelere göre çevreyi daha az etkiler.

Kuzey Amerikalılar ve Finlandiyalılar dünyada güvenlik ve konfor standardı en yüksek konutlara sahiptirler. Bunun nedeni ahşabın konut inşaatlarında sistem olarak tercih edilmesidir ve vatandaşlarının konfor ve güvenliğini artırmak isteyen birçok ülke de “AHŞAP KARKAS YAPI” sistemini seçmektedir.

Kuvvetli deprem ve rüzgâr yükleri, ağır kar yükleri, yüksek nem, aşırı sıcak ve soğuklar gibi yapınızın dayanacağı etkenler ne olursa olsun, ahşap karkas yapı sistemi her problemin üstesinden gelecek teknik çözümlere sahiptir. Aynı zamanda Ahşap Karkas konut değerlidir, cazibelidir. Satılması en kolay olan yapı tipidir.

ahsap-karkas-yapi-sistemi-2

ahsap-karkas-yapi-sistemi-3

ahsap-karkas-yapi-sistemi-4

ahsap-karkas-yapi-sistemi-5